Każde dziecko jest artystą

Czy o sztuce można mówić w sposób prosty i przyjemny, przystępny zarówno dla dziecka, jak i dorosłego? Jak wzbudzić w najmłodszych miłość do malarstwa, fotografii czy filmu? David Hockney oraz Martin Gayford wraz z ilustratorką Rose Blake próbują odpowiedzieć na te pytania, zabierając czytelnika w podróż po historii obrazów.

Książka podzielona została na osiem rozdziałów, które w bardzo przejrzysty sposób prezentują zagadnienia z zakresu sztuki. Na początku autorzy zmuszają bowiem czytelnika do zastanowienia się nad tym, jak wiele zawrzeć można w prostym pociągnięciu pędzla, jak wiele o temperamencie twórcy mówi pojedyncza kreska. Od podstawowej problematyki przechodzimy do kwestii bardziej złożonych: roli cienia i światła w obrazie, sposobu budowania trójwymiarowej przestrzeni na płaskim płótnie. Wędrówka po świecie sztuki kończy się w naszych czasach – erze wszechobecnych aparatów fotograficznych, smartfonów i oczywiście atakujących nas z wszech stron obrazów. Jaka będzie ich przyszłość? To zagadnienie pozostaje otwarte.

Zaprezentowane w książce obrazy to klasyka malarstwa. Autorzy rozpoczynają podróż po historii sztuki od naskalnych rysunków w Lascaux, prowadzą nas przez barwny świat van Eycka, mroczne płótna Caravaggia, krzykliwe obrazy van Gogha aż do dzieł współczesnych. Opowiadają o nich prostym językiem, lecz dalecy są od popadania w banał. Ich spostrzeżenia okazują się tym cenniejsze, iż sprawiają, że zaczynamy postrzegać historię sztuki jako całość, piękny mechanizm, którym rządzą zrozumiałe dla wszystkich prawa.

„Patrząc na obrazy, zawsze wnosimy do nich swój punkt widzenia – pisze David Hockney we wstępie – to jedna z najważniejszych rzeczy dotyczących sztuki. Właśnie dlatego nie przestaję tworzyć”. Czuć, że autorzy nie są zwykłymi teoretykami sztuki, lecz przede wszystkim artystami, posiadającymi dużą wiedzę na temat różnych technik artystycznych. Mówią o nich prostymi słowami, potrafiącymi zaciekawić dzieci i zachęcić je do aktywności twórczej. Najcenniejszą rzeczą, jaką możemy przekazać naszym pociechom, jest bowiem pasja i radość z własnej twórczości. Jako historyk sztuki i grafik z wykształcenia bardzo doceniam wysiłek Davida Hockneya, Martina Gayforda oraz Rose Blake i jestem przekonana, że ich książka będzie dla mnie cennym przewodnikiem, pokazującym, jak dzielić się miłością do sztuki z najmłodszymi.

„Historia obrazów dla dzieci” wyróżnia się na tle innych publikacji pięknymi ilustracjami oraz reprodukcjami, starannie dobranymi czcionkami i wysoką jakością papieru. Jednym słowem, młodego człowieka potraktowano wyjątkowo poważnie i z szacunkiem, co bardzo mnie cieszy, ponieważ przygodę twórczą warto zaczynać od lat najmłodszych. Jak stwierdził Picasso: „Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie”.

Wydawnictwo Rebis
Tłumaczenie: Ewa Hornowska
Data wydania: 16 paździenik 2018
Liczba stron: 128
Recenzja ukazała się na stronie Lubimy Czytać.

Komentarze

Popularne posty