Dwie książki na Dzień Dziecka dla dorosłego czytelnika

Kwiat wiśni i czerwona fasola

Kiedy czytałam reportaż "Kwiaty w pudełku", poruszyły mnie historie osób, które w dawnej Japonii zapadły na trąd. Pojawił się tam tytuł "Kwiat wiśni i czerwona fasola", a ja zapragnęłam ową książkę przeczytać. W taki sposób trafiłam na tę jakże prostą, lecz niezwykle piękną opowieść!

Historia napisana przez Sukegawę rozpoczyna się w momencie, gdy w knajpce prowadzonej przez znużonego życiem Sentaro, pojawia się dziwna, energiczna staruszka o mocno powykręcanych palcach. Jej obecność wniesie do życia bohatera promyk światła, radości i kulinarnej pasji. "Kwiat wiśni" to bowiem opowieść o przypadkowym spotkaniu dwojga jakże różnych osobowości, zmieniających na zawsze ich dotychczasowe życie.

Proza japońskiego pisarza, chociaż emanuje spokojem i harmonią, aż kipi od barw, smaków i zapachów. Czytelnik może zatopić się w niej bez reszty, smakując każde słowo.

"Kwiat wiśni" porusza jednak również problem wykluczenia osób odmiennych, niepasujących do społeczeństwa. To opowieść o samotności i próbach jej przezwyciężenia, pozostawiająca czytelnika z poczuciem głębokiego smutku. Jeśli więc poszukujecie historii, równie prostej, co poruszającej, książka Sukegawy to propozycja idealna dla was.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tłumaczenie: Dariusz Latoś
Seria z Żurawiem
Data wydania: 24 października 2018
Liczba stron: 174


Tygrysica i akrobata

Zdarzają się opowieści, których główną siłą pozostaje prostota. Owe historie przenoszą dorosłego czytelnika w świat dzieciństwa, do krainy, gdzie wszystko wydaje się proste i rządzi się jasnymi, wyraźnie określonymi prawami. Nie inaczej jest w przypadku baśniowej przypowieści - "Tygrysicy i akrobaty".

Włoska autorka opowiada historię Tygrysicy, wychowanej pod czułym okiem matki i poszukującej swego przeznaczenia po rozstaniu z rodzicielką. Towarzyszymy jej od wczesnego dzieciństwa, przez trudny okres dojrzewania, aż do późnej starości. Jesteśmy świadkami rozterek, które pojawiają się w momencie, gdy do jej stabilnego świata wkracza człowiek.

Mimo iż opowieść Tamaro odznacza się wyjątkową prostotą, przepełniają ją również symbole i alegorie, można odczytywać ją więc na wiele sposobów. Autorka stawia pytania o najważniejsze w życiu człowieka wartości i zastanawia się, jak zachować wiarę w świecie, goniącym za prostym zyskiem.

Być może preferuję nieco inną literaturę, lecz baśniowość "Tygrysicy i akrobaty" potrafi mocno poruszyć czytelniczą wyobraźnię, zapadając głęboko w pamięć. W końcu każdy z nas chce poczuć się od czasu do czasu dzieckiem.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tłumaczenie: Oskar Styczeń
Seria z Żurawiem
Data wydania: maj 2018
Liczba stron: 160

Komentarze

Popularne posty