W słonecznym i deszczowym czerwcu


Michael Crummey - Sweetland
Mam wrażenie, że z trzech książek Crummey'a, które do tej pory przeczytałam (wysłuchałam), ta zrobiła na mnie największe wrażenie. Być może spora w tym zasługa Marcina Popczyńskiego, czytającego powieść. Historia głównego bohatera Sweetlanda - twardego człowieka, zamieszkującego niegościnną nowofunlandzką ziemię - wypada w jego interpretacji wyjątkowo przekonująco. Crummey okrasza swoją opowieść sporą dawką humoru i szczyptą magii, a podobna kombinacja czyni powieść wyjątkową, na długo zapadającą w pamięć. Możliwe, iż kiedyś pokuszę się o zakup papierowego egzemplarza, żeby wrócić do książki raz jeszcze.

Wydawnictwo Wiatr od Morza
Tłumaczenie: Michał Alenowicz
Data wydania: 11 maja 2015
Liczba stron: 384Rana Dasgupta - Delhi. Stolica ze złota i snu
Trzecia pod względem liczby ludności aglomeracja świata to miasto wielu sprzeczności. Autor reportażu o Delhi przygląda się mu i jego mieszkańcom: rozmawia zarówno z bogatymi przedsiębiorcami, jak i mieszkańcami slumsów. Stara się zdiagnozować procesy historyczne, które doprowadziły do ukształtowania tak ogromnej, pełnej podziałów społeczności. "Delhi. Miasto ze złota i snu" to bardzo dobry reportaż, pozwalający spojrzeć z szerszej perspektywy na stolicę Indii.

Wydawnictwo Czarne
Seria: Reportaż
Tłumaczenie: Barbara Kopeć-Umiastowska
Data wydania: 16 marca 2016
Liczba stron: 512Hal Duncan - Welin
Jaka jest najdziwniejsza, najbardziej zakręcona książka, którą przeczytałam? Z pewnością w moim osobistym rankingu "Welin" będzie zajmował wysokie miejsce. Chyba tylko dzieła Dukaja dalej pozostaną niezagrożone. Powieść wydana w serii Uczta Wyobraźni, od dawna już niedostępna. Trafiła w moje ręce dzięki temu, że znajdowała się w zbiorach miejscowej biblioteki. Częściowo objawienie, częściowo droga przez mękę. Osobowości bohaterów rozbite, świat w kawałkach. Z jednej strony pełno tu nawiązań do różnych mitologii, z drugiej - sceny rodem z "Matrixa". Fabuła pozostaje zaś tak poszatkowana, że wydaje się chwilami układanką niemożliwą do złożenia. Gdy w bardziej typowych powieściach czytelnik zaprzyjaźnia się już z postaciami i powstaje w jego umyśle określona wizja świata przestawionego, autor "Welinu" oferuje nam ino pustkę i chaos. Mimo wszystko, dla mnie historia napisana przez Duncana to przypowieść o niemającym końca, powracającym wciąż złu i o władzy, która przeobraża ludzi w bezrozumne potwory. Czy oznacza to, że sięgnę po "Atrament"? Oj, dylemat mam niemały!

Wydawnictwo MAG
Seria: Uczta Wyobraźni
Tłumaczenie: Anna Reszka
Data wydania: 6 października 2006
Liczba stron: 448Fuminori Nakamura - Kieszonkowiec
Niezbyt często sięgam po kryminały, ale jeśli to czynię - oczekuję prozy nieszablonowej i mało oczywistej. "Kieszonkowiec", wydany w iście kieszonkowym formacie, moje oczekiwania spełnił. Z jednej strony odznacza się nastrojowym klimatem, z drugiej - wartką akcją. Głównego bohatera, mimo jego złodziejskiego fachu, nietrudno polubić. Ten twardy niczym Ryan Gosling w "Drive" facet mięknie jednak, gdy chodzi o kobiety i dzieci w potrzebie. Smaczku całej historii dodaje filozofujący mafiozo, nawiązujący w swych tyradach do Dostojewskiego. Nie nazwałabym niewielkiej powieści Nakamury wybitną, lecz na pewno jest to rozrywka na bardzo przyzwoitym poziomie.

Wydawnictwo Kwiaty Orientu
Tłumaczenie: Dariusz Latoś
Data wydania: czerwiec 2020
Liczba stron: 226Yan Lianke - Sen wioski Ding
Przyznać muszę, iż dawno proza żadnego pisarza nie zrobiła na mnie równie wielkiego wrażenia. Z jednej strony niezwykle poetycka, przepełniona sennymi wizjami, z drugiej - brutalna niczym strzał, rozrywający wnętrzności. Opowieść o epidemii AIDS, dziesiątkującej chińską prowincję, przeraża i poraża. Nie jest to historia tak liryczna i wypełniona symbolami co "Czteroksiąg", lecz wżera się głęboko w tanki mózgu, nie daje o sobie zapomnieć. Żałuję tylko, że jak dotąd jedynie trzy powieści pisarza zostały przetłumaczone na język polski. Zdecydowanie liczę na więcej!

Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Proza Dalekiego Wschodu
Tłumaczenie: Joanna Krenz
Data wydania: 13 maja 2019
Liczba stron: 424Łukasz Lamża - Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze
Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Z jednej strony autor pisze w sposób niezwykle ciekawy i wciągający, językiem prostym i przystępnym. Porusza sporo tematów, będących na czasie, wokół których narosło mnóstwo mitów. Rozprawia się z nimi i chwała mu za to! Z drugiej jednak strony mnogość poruszanych wątków sprzyja nazbyt chyba skrótowemu ich przedstawieniu. Przyznam szczerze, że osobiście niewiele nowego się na dane tematy dowiedziałam. Poza tym niezbyt przekonuję mnie publikacje, gdzie autorzy zbyt mocno podkreślają własne poglądy. Cóż, postaram się spróbować z inną, bardziej naukową pozycją w dorobku dziennikarza.

Wydawnictwo Czarne
Seria: Poza serią
Data wydania: 29 stycznia 2020
Liczba stron: 224Lydia Kang, Nate Pedersen - Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny
Przyznać muszę, że zdarza mi się dość często narzekać na stan służby zdrowia, szczególnie jeśli przychodzi człowiekowi czekać w długiej kolejce do specjalistów. W trakcie lektury „Szarlatanów” wiele razy wzdychałam jednak z wdzięcznością, iż żyję w czasach współczesnych i nie muszę wybierać kuracji aplikowanych przez dawnych medyków. „Szarlatani”, mimo iż niektóre fragmenty pozostają wprost odpychające, okazują się pasjonującą lekturą. Oto zyskujemy wgląd w mentalność naszych przodków, ich system wartości. Może warto zastanowić się, ile z tez prezentowanych w książce poglądów przetrwało do naszych czasów? W końcu nadal pragniemy wiecznego zdrowia, młodości, piękna. I w końcu nadal możemy natknąć się na szarlatanów.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: #nauka
Tłumaczenie: Maria Moskal
Data wydania: październik 2019
Liczba stron: 352Nora Iuga - Dama z młodzieńcem
Ta książka jest jak płynąca szerokim nurtem rzeka. Monolog snuty przez starszą damę wprowadza czytelnika w przestrzeń niezwykle liryczną, teatralną i malarską, przepełnioną subtelnym erotyzmem. Z jednej strony opowieść ta pozostaje wyjątkowo intymna, z drugiej - przeistacza się w kronikę pewnego pokolenia, żyjącego w świecie niestabilnym i szybko zmieniającym się. Zapewne niektórych powyższa historia znuży, inni zaś będą się nią delektować niczym wyszukanym trunkiem. Nie da się bowiem odmówić książce wysmakowania i elegancji.

Wydawnictwo Universitas
Seria: Rumunia Dzisiaj
Tłumaczenie: Kazimierz Jurczak
Data wydania: 22 października 2018
Liczba stron: 144Haruki Murakami - Śmierć Komandora. Metafora się zmienia
Jeśli brałabym udział w wyzwaniu i w jednym z punktów pisałoby "Dokończ złą książkę", to ta pozycja doskonale spełniałaby powyższe kryteria. Przydługa, nudna, z mądrościami w stylu Paolo Coehlo. Nawet fragmenty poświęcone whisky i sztuce jej nie ratują. Cóż, czasem trzeba przebrnąć przez podobne powieści, żeby docenić dobrą literaturę.

Wydawnictwo Muza
Cykl: Śmierć Komandora (tom 2)
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Data wydania: 28 listopada 2018
Liczba stron: 480Josef H. Reichholf - Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach
Książka, wbrew pozorom, nie jest dedykowana jedynie dla miłośników motyli. Przypadnie do gustu również tym czytelnikom, którzy interesują się zagadnieniem wymierania owadów i chcieliby dowiedzieć się, co mogą zrobić, żeby temu zjawisku zapobiec. Wnioski, do jakich dochodzi Reichholf nie napawają optymizmem, jednak wiedza i rzetelność niemieckiego biologa czyni "Motyle" pozycją równie wartościową co nagrodzone Pulitzerem "Szóste wymienianie".

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: #nauka
Tłumaczenie: Joanna Gilewicz
Data wydania: 8 czerwca 2020
Liczba stron: 272Inne światy
Zebrało mi się na dokończenie "Innych światów" po dwóch latach przerwy. Cóż, zachwytów nie było. Wprawdzie oprawa graficzna jest naprawdę świetna i książka cieszy oczy, ale opowiadania stoją na bardzo różnym poziomie, przy czym Remigiusz Mróz wyróżnia się na niekorzyść. Jeśli kiedykolwiek do zbioru przyjdzie mi ochota wrócić, to tylko do "Imperium chmur" Dukaja, które wprawdzie nie wbiło mnie w fotel, lecz zaskoczyło licznym i poetyckim podejściem w kreowaniu świata odległej Japonii.

Wydawnictwo Sine Qua Non
Data wydania: 23 maja 2018
Liczba stron: 608Adam Kucharski - Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?
Nie dziwi mnie dość niska ocena tej książki. Większość czytelników zasugerowała się słowem "epidemia" w tytule i sądziła, że znajdzie tam garść informacji na temat koronawirusa. Tymczasem słowo "koronawirus" nie pada w publikacji ani razu, zaś słowo "epidemia" rozumiane jest w znacznie szerszym kontekście. Odnosi się nie tylko do chorób, ale i do zjawisk na giełdach, przemocy czy mediów społecznościowych. Autor nie stawia na szokowanie, lecz pokłada wiarę w matematyce. I to w moim odczuciu czyni publikację niezwykle wartościową, tym bardziej, że napisana została w bardzo przystępny i ciekawy sposób.

Wydawnictwo Relacja
Tłumaczenie: Jowita Maksymowicz-Hamann
Data wydania: 7 kwietnia 2020
Liczba stron: 352Mariola Kruszewska - Czereśnie będą dziczeć
Tym, co rzuca się w oczy podczas lektury "Czereśni", jest język - niezwykle żywy, poetycki, lecz równie wysmakowany i elegancki. Głównie dzięki niemu krótkie, liryczne historie wysiedleńców poruszają głęboko czytelniczą duszę, zapadając na długo w pamięć. Piękno przyrody nadal zachwyca, nawet w obliczu trudnych do opisania okrucieństw historii. A przemilczenie czasem bywa najlepszym środkiem, żeby o bestialstwach nie tak odległych znów czasów móc opowiadać.

Wydawnictwo w Podwórku
Data wydania: wrzesień 2017
Liczba stron: 152Rafał Niemczyk - Mama umiera w sobotę
Zbiór opowiadań "Mama umiera w sobotę" wciągnął mnie, a było to mocne i dobre wciągnięcie. Z jednej strony chciałam wszystko pochłonąć w jeden dzień, jednocześnie zostawiając sobie co nieco na później. Dużo tu czarnego humoru i przewrotności, lecz także subtelności i onirycznego, trudno uchwytnego nastroju. Miałam wrażenie, że z niektórych pomysłów mógłby się wykluć naprawdę świetny scenariusz filmowy. Tym bardziej, że historie napisane przez Rafała Niemczyka poruszają mocno i kołaczą się później człowiekowi po szarych mózgowych komórkach.

Wydawnictwo Afera
Data wydania: 7 grudnia 2015
Liczba stron: 225Bronka Nowicka - Nakarmić kamień
Niektóre książki muszą czasem "podojrzewać" na półkach, żeby w odpowiedniej chwili czytelnik mógł po nie sięgnąć. Zbiór "Nakarmić kamień" odstał więc swoje zanim został przeczytany. I cóż mogę o nim powiedzieć? Dziwnie się go czytało po lekturze "Czteroksiągu" Lianke, gdzie jednym z głównych bohaterów był Dziecko. Tutaj Dziecko obserwujące przedziwny, mroczny nieco i surrealistyczny świat okazało się jednak trochę innym konstruktem - takim starym maleńkim, który dopiero co się urodził, a już stoi u bram śmierci, istotą wyczuloną na podskórne życie rzeczy wszelakich. Na koniec dodam tylko, iż zachciało mi się po lekturze wrócić do Brunona Schultza i posłuchać jeszcze raz Toola.

Wydawnictwo Biuro Literackie
Data wydania: 29 czerwca 2015
Liczba stron: 56Sam Quinones - Dreamland. Epidemia opiatów w USA
Zainteresowałam się "Dreamlandem" po lekturze "Quichotte'a". Bohater najnowszej powieści Salmana Rushdiego handlował bowiem lekami przeciwbólowymi i chciałam dowiedzieć się nieco więcej na temat epidemii, jaką one wywołały. Czy "Dreamland" spełnił moje oczekiwania? Zgodzić się muszę ze stwierdzeniem, że jest to niezły reportaż, rzucający światło na bardzo trudny i ważny temat, niestety reportaż niepozbawiony wad. Całość na pewno by zyskała, gdyby pozbyć się licznych powtórzeń i zbyt moralizatorskiego zakończenia. Poza tym autor wykonał naprawdę niezłą robotę, śledząc losy osób uzależnionych od opiatów, meksykańskich dealerów "czarnej smoły" oraz tych, którzy przełamali zmowę milczenia i postanowili walczyć z epidemią. Naprawdę nie żałuję, że po tę pozycję sięgnęłam, gdyż nie byłam świadoma rozmiaru zjawiska.

Wydawnictwo Czarne
Seria Amerykańska
Data wydania: 22 sierpnia 2018
Liczba stron: 520Aoko Matsuda - Układ(a)ne
Początek obiecujący - sceny z korporacyjnego życia przedstawione z lekko surrealistycznym zacięciem, przywodzące momentami na myśl prozę Edgara Kereta. Pracownicy pozornie podporządkowani panującym regułom, idący za "stadem", a jednak niepasujący tam, samotni. Kobiety niezależne, silne, od których ciągle oczekuje się bycia uroczymi dziewczętami, zależnymi od mężczyzn. Ciekawy obraz współczesnej Japonii, który z czasem niestety mnie zmęczył. Znużyło mnie czytanie o torebkach, rajstopach i innych bibelotach. Książkę zakończyłam więc z mieszanymi uczuciami, przestając dostrzegać w tych prostych obrazkach "coś więcej" niż zabawę formą. Uważam, że każdy miłośnik Japonii powinien skonfrontować się z powyższym dziełem, żeby ocenić, czy podobna tematyka i sposób jej przedstawienia do niego przemawia.

Wydawnictwo Tajfuny
Tłumaczenie: Agata Bice
Data wydania: 29 kwietnia 2020
Liczba stron: 152Jon Krakauer - Wszystko za Everest
Trudno mi ocenić, czy Krakauer rzetelnie przedstawił tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w 1996 roku. Przeczytałam już sporo krytyki pod jego adresem i mam co do tego pewne wątpliwości. Nie umniejsza to jednak talentu autora, który przenosi czytelnika na niegościnne zbocza Everestu, będącego górą z pozoru ujarzmioną, lecz wciąż nieprzewidywalną. Czyta się relację Krakauera niczym znakomitą fikcję. Opowieść wciągającą i przerażającą jednocześnie. Dla osób, które pragną pasjonującej lektury, lecz niekoniecznie są miłośnikami podobnej literatury, może okazać się to ciekawą pozycją, po którą warto sięgnąć.

Wydawnictwo Czarne
Tłumaczenie: Krystyna Palmowska
Data wydania: 23 września 2015
Liczba stron: 424

Komentarze

Popularne posty