Podążajcie za zającem!

Alicja z książki Lewisa Carolla podąża za białym królikiem i trafia do Krainy Czarów pełnej dziwactw i niezwykłości. Prawa fizyki nie działają w tym osobliwym, przenicowanym świecie, zamieszkałym przez najoryginalniejsze indywidua. Zresztą, moi drodzy, nie czuję potrzeby streszczania tak dobrze znanej opowieści. Przeskoczmy zatem do historii, gdzie główną rolę odgrywa nie królik, lecz zając. Poczciwy szarak, którego przez przypadek potrąca Kaarlo Vatanen i jego towarzysz, sprawi, że życie tego pierwszego zrobi kilka fikołków, a potem stanie na głowie.

Zaprawdę znakomita to powieść! Dawno chyba żadna historia nie sprawiła mi tyle radości! Któż z nas nie marzy bowiem o tym, żeby rzucić wszystko i uciec do fińskich lasów? Główny bohater pod wpływem impulsu postanawia odmienić swój smutny, nijaki żywot. Razem ze swym druhem zającem przeżywają niesamowite przygody, zaś czytelnik otrzymuje porywającą opowieść, od której trudno mu się będzie oderwać.

Zwierzęta oraz małe dzieci ułatwiają nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Szybciej zagada się do człowieka, u którego boku biega czworonożny przyjaciel. Cóż dopiero dzieje się, kiedy zamiast psa lub kota bohaterowi towarzyszy najprawdziwszy dziki zając! Któż nie ulegnie urokowi małego szaraka? Odnoszę wrażenie, że nie tylko twardzi drwale czy eleganckie dyplomatki nie mogą oprzeć się czarowi oswojonego zwierzęcia. Również czytelnik chętnie pogłaskałby po głowie fikcyjnego malucha, drży o jego zdrowie i życie.

"Rok zająca", wydany w 1975 roku, był przełomowym momentem w karierze Arto Paasilinny i zapewnił mu popularność. Przyznam, że wcale mnie status bestselleru w tym przypadku nie dziwi. Powieść okazuje się bowiem wybuchową mieszanką przeróżnych motywów. Bawi, śmieszy i wzrusza. Przypomina poniekąd filmy Emira Kusturicy: absurdalne, lecz wielowymiarowe.

Podobna literatura jest niekiedy szalenie potrzebna. Działa jak odtrutka na szarą, ponurą rzeczywistość, zaś po spotkaniu z nią na naszych twarzach pojawia się szczery uśmiech. Gorąco polecam! Podążajcie za zającem!


Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Data wydania: 26 sierpień 2020
Liczba stron: 208

Komentarze

Popularne posty